Julebordet er et hyggelig innslag som kommer igjen hvert år når julen nærmer seg. Vi gir vårt bilde av hvordan man kler seg til fest, dresset og juleinspirert, uten å ha slips med blinkende lys eller komiske julemotiver.
Vi er inne i en periode da flere av dere antakeligvis allerede har fått innbydelse eller kanskje til og med allerede har vært på julebord med bedriften du jobber i eller med dine kunder. Det er vanligvis en hyggelig sammenkomst der innbydelsen mange ganger ikke inneholder kleskode, men der du vet at du selv vil og der du sannsynligvis også forventes å komme propert og stilig kledd til festen.
Det kan ofte være en god idé og først og fremst tenke på hvilken kleskultur som gjelder på arbeidsplassen til hverdags, og samtidig følge rådet om at det er bedre å komme litt for fint kledd enn for lite pyntet. Noen ganger holder det å ha en v-genser over en fin skjorte. Vi ser dere gjerne aller helst i et antrekk basert på en dressjakke, som kan gjøres mer eller mindre formelt ut fra hvordan du bruker det, hvilke farger og materialer det består av, samt hvilke assesoarer du velger å legge til.
Selv om vi på det sterkeste vil påpeke at det "morsomme" juleslipset er bannlyst og uansett ikke er et alternativ, så er det ofte fint å ta inn en julefølelse på andre måter. Slips og lommetørklær til dressjakken er gode alternativer, dersom de velges med omhu. En dempet rød strikkegenser under dressjakken eller blazeren kan være en annen måte. En mer subtil måte, men ikke så tydelig, er sokker i en varm og dempet rød nyanse.
Våre to alternativ nedenfor bygger først på blazer og penbukse og slips, deretter en dress i en noe ledigere modell uten slips, men med assesoarer som kan gi en følelse av jul og en pyntet og feststemt følelse. Ønsker man et noe mer formelt og pyntet antrekk kan man legge til et slips og ta bort slipoveren i antrekkene, alternativ velge sko i andre modeller.
Blazer: HUGO, Skjorte: Stenströms, Slipover: Gran Sasso, Bukser: Morris Heritage, Slips: Eton, Sko: Crockett & Jones, Belte: Morris Heritage
Dress: Morris Heritage, Skjorte: Eton, Slipover: John Smedley, Lommetørkle: Amanda Christensen, Belte: Oscar Jacobson, Sko: R.M.WilliamsVidere vil vi, ut fra egen erfaring, gi noen små tips. Det kan være lurt å unngå å høylytt oppmuntre hele bordet til å skåle alt for mange ganger for å i raskere takt skape plass i glassene for neste vin på menyen. Julesanger og drikkeviser kan være hyggelige innslag som blir satt pris på på julebordet, men da gjerne ut fra trykte sanger og program og ikke helt spontant der teksten bare er kjent for en liten del av de som er gjester på festen.
Tekst: Mikael Vallin, Care of Carl
Foto: Evelina Svantesson, Care of Carl