Med en forkjærlighet til naturen og det varierende klimaet på hjemstedet sitt skapte Guiseppe Marenzi varemerket Herno. Et varemerke med yttertøy som tydelig viser essensen av italiensk funksjonell luksus og stil.
Tekst: Mikael Vallin
Foto: Evelina Lind
Publisert
05-03-2019
Vi befinner oss i tiden rett etter andre verdenskrig, i den lille byen Lesa som ligger blant de forblåste åsene langs innsjøen Maggiore i Nord-Italia. Et område der været skifter mellom bløt snø og iskalde vinder fra alpene vinterstid og trykkende sommervarme under sommerhalvåret. Et klima som skaper vaiende enger og grønnkledde, fruktbare områder. Det er derfor helt naturlig at det alltid har vært behov for klær som beskytter både mot kulde og fuktighet samtidig som man også vil beholde den italienske stilen. Dette var Giuseppe Marenzis hjemsted og bare 24 år gammel, i etterkrigstiden, begynte han å ta fram værbestandige ytterplagg.

På denne tiden jobbet Marenzi på en fabrikk som produserte regntøy, der han ved hjelp av kunnskap og erfaring fra behandling av plagg under krigsårene begynte å benytte seg av ricinolje for at varemerkets stoff skulle tåle mer regn og fuktighet. Hans innovative ideer og tekniske kunnskap førte til økte inntekter og større etterspørsel noe som gjorde at Giuseppe etterhvert bestemte seg for å starte sitt eget firma og varemerke.
Det var også nettopp i Lesa, i dalen der elven Ernos også renner at Giuseppe Marenzi og hans kone Diana fikk muligheten til å overta en gammel fabrikk, en gammel virksomhet som helt siden tidlig på 1900-tallet hadde vært i drift ved elvebredden, der vannet i elven hadde gitt energi til alle maskinene i fabrikken. Målet og visjonen var å skape velsydde plagg som skulle tåle det tøffe og varierende været i området. Varemerket er en hyllest til området og også til elven Erno. Plaggene er et naturlig resultat av klimaet i trakten og målet har alltid vært at plaggene skal være funksjonelle å tåle det harde været, uten at man kompromisser når det gjelder den perfekte italienske stilen og elegansen.
De første kolleksjonene og Hernos sortimentet bestod av regntøy, både til menn og kvinner. På 1960-tallet utvidet man sortimentet med kashmirfrakker, blazere og dresser og også kjoler til kvinner. Herno var det første italienske varemerket som ekspanderte til det japanske markedet da de åpnet en butikk i Osaka i 1971.
Herno slik vi kjenner varemerket i dag, der dunjakker og ytterplagg av høy kvalitet er noen av kjennetegnene, styres av Giuseppes sønn Claudio Marenzi. Han tok over ansvaret for bedriften på 2000-tallet. Det i en tid da Herno allerede var et internasjonalt og velkjent varemerke og anerkjente for sitt håndverk av høy kvalitet og plagg med herlig, italiensk stil. Claudio valgte å omstrukturere bedriften for å kunne møte den nye tidens etterspørsel når det gjaldt stil og passform. Målet og visjonen var fortsatt de samme som bedriftens tidligere kjerneverdier: å skape plagg som holder en høy stil og kvalitet, men samtidig med samme gode funksjoner som beskytter mot vær og vind.
Ved å skape et sterkt og kreativt designerteam og via dette applisere de fint skårne linjene i produksjonen av ytterplagg, skapte Herno stilmessig nye, og unike produkter. Disse plaggene ble senere sydd i tekniske material, material som tidligere kun var benyttet i produksjon av sportsplagg. Dette er noe av det som gjør at man i dag kan si at Herno er blant de ledende aktørene på dagens globale stilkart.
Vi på Care of Carl er stolte av at vi har fått muligheten til å kunne tilby Hernos vakre kreasjoner i vårt sortiment og er også stolte av å kunne presentere en bedrift med denne, lange og spennende historien rundt sine produkter. Vi har satt sammen et utvalg som presenterer varemerkets sjel som inneholder funksjonell luksus og plagg med fine snitt av høy kvalitet. Plaggene skal kunne følge deg overalt og fungerer like fint i byen som når du begir deg ut i naturen på sports- og fritidsaktiviteter.